Zasilą się wspólnie – Chełm

Sześć gmin z powiatu chełmskiego ogłosi wspólny przetarg na zakup energii elektrycznej. Wójtowie tych samorządów zgodnie przyznają, że grupowy zakup przyniesie im oszczędności, ale jakie to będą kwoty, na razie nie są w stanie przewidzieć.

Jedną z gmin, która znalazła się w „grupie energetycznej” utworzonej w celu zakupu energii elektrycznej, jest Kamień. – Odkąd na rynku jest kilka firm zajmujących się sprzedażą energii elektrycznej, samorządy są zobowiązane ogłaszać przetargi na zakup prądu – mówi Roman Kandziora, wójt gminy Kamień. – W grupie jest nam na pewno łatwiej przeprowadzić takie postępowanie. Jestem też przekonany, że kupując energię w grupie, zaoszczędzimy, jednak nie spodziewam się dużych oszczędności. W skład „grupy energetycznej” weszły też gminy: Leśniowice, Żmudź, Chełm, Sawin i Białopole. Samorządy wybrały już firmę, która przygotuje wyliczenia i dokumenty potrzebne do przeprowadzenia przetargu na zakup energii. Zrobi to spółka ENMEDIA z Poznania. Firma ta przeprowadzi też audyt, który pozwoli wybrać najkorzystniejszą dla danej gminy ofertę.

Na razie wójtowie nie chcą przesądzać, ile zaoszczędzą przystępując do grupowego przetargu. – Dopiero na podstawie wyników audytu będziemy mogli mieć jakieś wstępne kalkulacje co do ceny, ale ostatecznie o wszystkim i tak przesądzi przetarg – mówi Wiesław Radzięciak, wójt gminy Leśniowice, która jest liderem grupy. – Oszczędności może nie będą widoczne gołym okiem, ale nawet, jeśli cena będzie zbliżona do tej z poprzedniego przetargu, to i tak zaoszczędzimy. Trzeba pamiętać, że ceny energii idą w górę, a gminom przybywa obiektów, które zużywają prąd – dodaje wójt gminy Białopole, Henryk Maruszewski. Przetarg wyłoni dostawcę energii elektrycznej na dwa lata – od początku przyszłego roku do końca 2015 r.

źródło: nowytydzien.pl

Watch Full Movie Online Streaming Online and Download