Kolska Grupa Zakupowa energii elektrycznej

W kolskim Ratuszu odbyło się spotkanie dotyczące utworzenia grupy zakupowej energii elektrycznej. Zakup energii po preferencyjnych cenach pozwoliłby na duże oszczędności w budżetach samorządów.

Pojawiła się firma, która zaproponowała zorganizowanie zakupu energii w przetargu większym, który mogłaby zorganizować gmina dla siebie i swoich jednostek. Stąd kolejne już spotkanie w Kole, mające zachęcić lokalne samorządy do utworzenia grupy zakupowej.

– Jest to spotkanie robocze. Nasz udział jest taki, że mamy spinać w całość całą grupę zakupową, która może mieć kilkanaście zrzeszonych gmin. Chcemy wesprzeć samorządy, żeby mogły uzyskać jak najniższą cenę za energię elektryczną. Spodziewamy się oszczędności od 10 do 20 procent – mówi Aleksandra Adamska, z poznańskiej firmy ENMEDIA.

Chęć udziału w grupie zakupowej wyraziło już około 17 gmin i spółek.

– Spodziewamy się, że cena energii będzie znaczenie niższa niż w tej chwili. Opłaty są dość duże. Jeżeli chodzi o samą gminę Kościelec to roczna opłata za oświetlenie obiektów gminnych wynosi 61 tys. złotych. Znaczne koszty generują też szkoły. Sam Zespół Szkół w Kościelcu to kwota około 31 tys. złotych – mówi Dariusz Ostrowski, wójt gminy Kościelec.

kolska_grupa_zakupowa_energii_elektrycznej_nasze_miasto_pl_11_2013© Fot. Kolo.NaszeMiasto.pl

Kolska grupa zakupowa szansą na tańszą energię?

Koszty energii elektrycznej stanowią znaczną część budżetu także w innych gminach powiatu kolskiego. Oświetlenie uliczne i drogowe tylko w gminie Chodów pochłania rocznie około 200 tys. złotych rocznie. – Płacimy faktury, które są prognozą, a nie za faktyczne zużycie energii. Dochodzi do różnych anomalii – często są niedopłaty, które powodują zamieszanie – powiedział Henryk Tomczak, wójt gminy Chodów.

źródło: kolo.naszemiasto.pl